Szukam pomocyWsparciePomoc finansowa dla uchodźców z Ukrainy

Pomoc finansowa dla uchodźców z Ukrainy

Материальная помощь беженцам из Украины, Фінансова допомога біженцям з України, Financial aid for refugees from Ukraine

Udostępnij

Pomóż nam tworzyć pcpu.pl

Czekamy na pytania 24h/7.

  • Pomoc rządowa

Na mocy specjalnej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy polski rząd oferuje pomoc finansową dla osób chroniących się w Polsce przed działaniami wojennymi.

Świadczenie bezpośrednie

Podstawowym zasiłkiem jest jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, przysługujące na każdego członka rodziny, który trafił do Polski. Może ono zostać wypłacone w gotówce bądź przelewem na polskie konto bankowe.

Komu przysługuje świadczenie?

Każdy obywatel Ukrainy, który przyjechał do Polski po 24 lutego 2022 r. i otrzymał numer Pesel może ubiegać się o dane wsparcie. Przysługuje ono na każdego członka rodziny, który trafił do Polski.

Jak długo będę otrzymywać świadczenie?

Świadczenie jest przyznawane każdej ubiegającej się o nie osobie jednorazowo.

Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do urzędu dzielnicy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub do ośrodka pomocy społecznej. Każda osoba ubiegająca się o świadczenie musi złożyć oddzielny wniosek.

Wsparcie obywateli Polski udzielających schronienia uchodźcom z Ukrainy

Osoby, które przyjęły do swojego domu obywateli Ukrainy również mogą ubiegać się o pomoc. W myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 roku osoby, które zapewniły mieszkanie uchodźcy bądź uchodźcom mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 40 zł dziennie za każdego przyjętego uchodźcę.

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.

Jak długo będę otrzymywać świadczenie?

Świadczenie to będzie przysługiwać przez maksymalnie 60 dni, przy czym w uzasadnionych przypadkach, za zgodą wojewody, może zostać przedłużone.

Gdzie złożyć wniosek?

 Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do urzędu dzielnicy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub do ośrodka pomocy społecznej.

Pomoc UNHCR (United Nations Refugee Agency)

UNHCR oferuje krótkoterminową pomoc materialną dla osób przybyłych z Ukrainy. Zarówno obywatele Ukrainy, jak i obcokrajowcy którzy udowodnią, że posiadali legalny pobyt na Ukrainie, jeżeli opuścili Ukrainę i przybyli do Polski w dniu 24 lutego 2022 roku lub później mogą wystąpić o pomoc.

Program nie jest powiązany z innymi programami wsparcia istniejącymi w Polsce, w tym z rejestracją numeru PESEL.

Miesięcznie, uprawnieni odbiorcy otrzymają 700 złotych na 1 osobę + 600 złotych na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi 4).

Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu, przez okres minimum 3 miesięcy.

Obecnie wizyty umawiane są z wyprzedzeniem przez SMS.

Punkty rejestracji są obecnie otwierane na terenie Warszawy. Planowane jest otwarcie punktów w innych miastach.

Aby zarejestrować się do programu pomocy finansowej, należy zabrać ze sobą paszport, dowód osobisty lub inny dokument, który może potwierdzić Twoją tożsamość

Należy również zabrać ze sobą każdy dokument potwierdzający datę wjazdu do Polski.

Wszystkie osoby dorosłe w rodzinie muszą posiadać polski numer telefonu komórkowego. Nie możesz dzielić numerów telefonów między różnymi osobami dorosłymi lub rodzinami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy/

Poniżej znajdują się komentarze użytkowników. Robimy wszystko, aby nie było tam treści nieuprzejmych lub mylących. Podziel się swoimi informacjami z innymi użytkownikami portalu, ale uważaj, żeby nie wprowadzić ich w błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Українська UK Русский RU Polski PL English EN