Szukam pomocyDzieci i edukacjaO jakie świadczenia może ubiegać się opiekun tymczasowy na podstawie tzw. specustawy?

O jakie świadczenia może ubiegać się opiekun tymczasowy na podstawie tzw. specustawy?

На які пільги може претендувати тимчасовий опікун на підставі т. зв спеціальний акт? На какие льготы может претендовать временный опекун на основании т.н. специальный акт?

Udostępnij

Pomóż nam tworzyć pcpu.pl

Czekamy na pytania 24h/7.

Na podstawie specustawy opiekun tymczasowy może ubiegać się o:

  1. Świadczenie z programu Rodzina 500+ – przyznawane na każde dziecko w wieku do 18 roku życia.
  2. Świadczenie z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – przyznawane na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-35 miesięcy.
  3. Dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł – pod pewnymi warunkami.
  4. Świadczenie na wyprawkę szkolną z programu Dobry Start 300+ (kwota 300 zł wypłacana raz do roku) – co do zasady przyznawane na każde dziecko w wieku do 20 lat, które mieszka w Polsce i uczy się w szkole.

Wnioski o powyższe świadczenia składać będzie można wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE. Konto można utworzyć pod adresem: https://www.zus.pl/pue

Ponadto istnieje możliwość złożenia wniosku o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł  na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, a w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Świadczenie to przysługuje wyłącznie obywatelowi Ukrainy, który zalegalizował swój pobyt w Polsce poprzez wpisanie do rejestru PESEL.

Aby uzyskać to świadczenie należy złożyć pisemny wniosek w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.

Poniżej znajdują się komentarze użytkowników. Robimy wszystko, aby nie było tam treści nieuprzejmych lub mylących. Podziel się swoimi informacjami z innymi użytkownikami portalu, ale uważaj, żeby nie wprowadzić ich w błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Українська UK Русский RU Polski PL English EN